logo          2006 Leukemia Cup

Race 4

Information is provisional and subject to modification
Regatta results saved: Monday, July 10, 2006 5:19:04 PM CDT

( Entries=75) CLASS 1 -PHRF A - Orange CLASS 2 -PHRF BC-Green CLASS 3-PHRF Non Spin -Yellow

Division: CLASS 1 -PHRF A - Orange (8 boats) (top)

Pos Sail   Boat   Skipper   Rating   Finish
   Time   
Time
 Allowance 
 Corrected 
   Time   
 Time 
   Behind   
 Penalty  Pts
1   53534   First 10r   Hitchens, Garth   84    13:17:52.0   00:09:32.0   01:23:20.0   00:00:00.0  1.0
2   43851   Voodoo Chile   Lissenden, Leroi   81    13:24:23.0   00:09:11.6   01:30:11.4   00:06:51.4  2.0
3   USA 167   Double Eagle   Mitchener   75    13:26:36.0   00:08:30.7   01:33:05.3   00:09:45.3  3.0
4   83438   Corryvreckan   Clark, David   96    13:29:14.0   00:10:53.8   01:33:20.2   00:10:00.3  4.0
5   USA 169   Shamrock   Rock, Bob   96    13:30:30.0   00:10:53.8   01:34:36.2   00:11:16.3  5.0
6   83314   Chilcoot   Alvis, Alex   90    13:30:50.0   00:10:12.9   01:35:37.1   00:12:17.1  6.0
DNC   6   Kingfisher   Wilde, Dixon   108    No Time   00:12:15.5   No Time   No Time  DNC 9.0T
DNC   USA 498   Blade Runner   Davis, Brad   96    No Time   00:10:53.8   No Time   No Time  DNC 9.0T

Notes
Race Information: Start Date/Time = Sunday, July 9, 2006 11:45:00.0, Length (nm) = 6.81

Division: CLASS 2 -PHRF BC-Green (13 boats) (top)

Pos Sail   Boat   Skipper   Rating   Finish
   Time   
Time
 Allowance 
 Corrected 
   Time   
 Time 
   Behind   
 Penalty  Pts
1   53468   Old School   Latell, Jerry   162    13:33:29.0   00:18:23.2   01:25:05.8   00:00:00.0  1.0
2   166   Juggernaut   Dale, Mike   129    13:34:00.0   00:14:38.5   01:29:21.5   00:04:15.7  2.0
3   93326   Dixie Rose   Snowa, Jim   162    13:39:03.0   00:18:23.2   01:30:39.8   00:05:34.0  3.0
4   84357   Elancer   Hinckle, David   120    13:34:34.0   00:13:37.2   01:30:56.8   00:05:51.0  4.0
5   50   Jaguar   Butler, Mac   120    13:35:05.0   00:13:37.2   01:31:27.8   00:06:22.0  5.0
6   22050   Shenanigans   Booth, Miles   126    13:36:18.0   00:14:18.1   01:31:59.9   00:06:54.2  6.0
7   41265   La Maga   Heyward, Allan   114    13:34:57.0   00:12:56.3   01:32:00.7   00:06:54.9  7.0
8   40189   Schiehallion   Miller, Brad   168    13:46:43.0   00:19:04.1   01:37:38.9   00:12:33.1  8.0
9   3194   Trilogy   Rennie, Wayland   162    13:47:01.0   00:18:23.2   01:38:37.8   00:13:32.0  9.0
10   493   Oracle   Hazelhurst, David   144    13:47:48.0   00:16:20.6   01:41:27.4   00:16:21.6  10.0
11   93934   Bodacious   Broaddus, Bill   126    13:55:08.0   00:14:18.1   01:50:49.9   00:25:44.2  11.0
DNC   j 24   Rattlesnake   Smith, Andy   171    No Time   00:19:24.5   No Time   No Time  DNC 14.0T
DNC   31186   Salsa Verde   Boon, John   141    No Time   00:16:00.2   No Time   No Time  DNC 14.0T

Notes
Race Information: Start Date/Time = Sunday, July 9, 2006 11:50:00.0, Length (nm) = 6.81

Division: CLASS 3-PHRF Non Spin -Yellow (9 boats) (top)

Pos Sail   Boat   Skipper   Rating   Finish
   Time   
Time
 Allowance 
 Corrected 
   Time   
 Time 
   Behind   
 Penalty  Pts
1   93177   Temptress   DeJong, Robert   129    13:15:16.0   00:10:11.5   01:10:04.5   00:00:00.0  1.0
2   73497   Checko   Smith   234    13:25:45.0   00:18:29.2   01:12:15.8   00:02:11.3  2.0
3   93494   Kyknos   Schott, Chris   180    13:23:22.0   00:14:13.2   01:14:08.8   00:04:04.3  3.0
4   3   No Fear   Slotnik, Rob   147    13:22:44.0   00:11:36.8   01:16:07.2   00:06:02.7  4.0
5   1   Evenly   Sachen, Michael   246    13:32:49.0   00:19:26.0   01:18:23.0   00:08:18.4  5.0
6   132   Dandelion   Anderson, Doug   150    13:30:01.0   00:11:51.0   01:23:10.0   00:13:05.5  6.0
DNC   585   Baby Beluga   Tompkins, Seldon   240    No Time   00:18:57.6   No Time   No Time  DNC 10.0T
DNC   93365   Wrinkled Sheets   OConner, Ed   195    No Time   00:15:24.3   No Time   No Time  DNC 10.0T
DNC   31334   Enterprise   Radcliffe   168    No Time   00:13:16.3   No Time   No Time  DNC 10.0T

Notes
Race Information: Start Date/Time = Sunday, July 9, 2006 11:55:00.0, Length (nm) = 4.74

Information is provisional and subject to modification


Principal Race Officer: David Lee

Version 4.3.1.03: Regatta scoring by JavaScore, an Open Source project available at http://www.gromurph.org/javascore