Opening Day
Series Standing - 3 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results saved: Sunday, April 24, 2005 7:03:11 PM EDT

MORC PHRF A PHRF B PHRF Non-Spin PHRF-AB J105

Division: MORC (4 boats) (top)

Pos Sail   Boat   Skipper   Club     Race 1       Race 2       Race 3     Total
 Points 
Pos
1   257   Patriot   Whittemore, Case   FBYC   1   1   5/DNS   7.00   1
2   25133   Insatiable   Karn, Mike   Fishing Bay YC   2   2   5/DNS   9.00   2
3   2212   Brass Monkey   Angus, William   Fishing Bay YC   3   3   5/DNS   11.00   3
4   3697       Collins, Scott   Fishing Bay YC   4   4   5/DNS   13.00   4

Division: PHRF A (7 boats) (top)

Pos Sail   Boat   Skipper   Club     Race 1     Total
 Points 
Pos
1   53022   Wavelength   Whittet, Rob   Fishing Bay YC   1   1.00   1
2   83438   Corryvreckan   Clark, David   Fishing Bay YC   2   2.00   2
3   498   Blade Runner   Davis, Brad   Fishing Bay YC   3   3.00   3
4   169   Shamrock   Rock, Bob   Fishing Bay YC   4   4.00   4
5   83314   Chilcoot   Alvis, Donna   Fishing Bay YC   5   5.00   5
6T   40003   Tatiana   Parrott, Charles   Fishing Bay YC   8/DNC   8.00T   6T
6T   43851   Voodoo Chile   Lissenden, Thomas   Fishing Bay YC   8/DNC   8.00T   6T

Division: PHRF B (4 boats) (top)

Pos Sail   Boat   Skipper   Club     Race 1     Total
 Points 
Pos
1   84357   Elancer   Hinckle, David   Fishing Bay YC   1   1.00   1
2   40189   Schiehallion   Miller, Brad   Fishing Bay YC   2   2.00   2
3   22050   Shenanigan   Booth, Miles       3   3.00   3
4   166   Juggernaut   Dale, Mike   Fishing Bay YC   5/DNC   5.00   4

Division: PHRF Non-Spin (7 boats) (top)

Pos Sail   Boat   Skipper   Club     Race 1     Total
 Points 
Pos
1   876   Desperado   Bauer, Ric   Fishing Bay YC   1   1.00   1
2   493   Oracle   Hazlehurst, David   Fishing Bay YC   2   2.00   2
3   30682   Nutcracker   Cole, Sherard   Fishing Bay YC   3   3.00   3
4T   51   North Star   Moody, Jonathan   Fishing Bay YC   8/DNC   8.00T   4T
4T   3194   Trilogy   Rennie, Waland   Fishing Bay YC   8/DNF   8.00T   4T
4T   93177   Temptress   De Jong, J.R.   CCV   8/DNC   8.00T   4T
4T   93365   Wrinkled Sheets   O'Connor, Ed   Fishing Bay YC   8/DNF   8.00T   4T

Fleet: PHRF-AB (11 boats) (top)

Pos Sail   Boat   Skipper   Club     Race 1     Total
 Points 
Pos
1   53022   Wavelength   Whittet, Rob   Fishing Bay YC   1   1.00   1
2   83438   Corryvreckan   Clark, David   Fishing Bay YC   2   2.00   2
3   498   Blade Runner   Davis, Brad   Fishing Bay YC   3   3.00   3
4   169   Shamrock   Rock, Bob   Fishing Bay YC   4   4.00   4
5   84357   Elancer   Hinckle, David   Fishing Bay YC   5   5.00   5
6   40189   Schiehallion   Miller, Brad   Fishing Bay YC   6   6.00   6
7   83314   Chilcoot   Alvis, Donna   Fishing Bay YC   7   7.00   7
8   22050   Shenanigan   Booth, Miles       8   8.00   8
9T   166   Juggernaut   Dale, Mike   Fishing Bay YC   12/DNC   12.00T   9T
9T   40003   Tatiana   Parrott, Charles   Fishing Bay YC   12/DNC   12.00T   9T
9T   43851   Voodoo Chile   Lissenden, Thomas   Fishing Bay YC   12/DNC   12.00T   9T

Subdivision: J105 (3 boats) (top)

Pos Sail   Boat   Skipper   Club     Race 1     Total
 Points 
Pos
1   83438   Corryvreckan   Clark, David   Fishing Bay YC   2   2.00   1
2   498   Blade Runner   Davis, Brad   Fishing Bay YC   3   3.00   2
3   169   Shamrock   Rock, Bob   Fishing Bay YC   4   4.00   3

Notes
- Scoring System is ISAF Low Point 2001-2004
- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Time limit penalty is: DNF

Information is provisional and subject to modification


Principal Race Officer: Brooks Zerkel

Version 4.0.2: Regatta scoring by JavaScore, an Open Source project available at http://www.gromurph.org/javascore