Junior Regatta
Series Standing - 5 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results saved: Saturday, June 25, 2005 9:39:52 PM EDT

( Entries=48) 420 Optimist Blue Red White Optimist - Green

Division: 420 (6 boats) (top)

Pos Sail   Skipper/Crew      1         2         3         4         5      Total
 Points 
Pos
1   15   Taylor Gray/Garland Gray   1   2   1   3   1   8.00   1
2   2686   Alex O'Toole/Chris Fehn   2   1   2   1   2   8.00   2
3   6   Kathryn Clinard/Sophie Massie   3   3   3   4   5   18.00   3
4   4   Mark Hargrave/Sarah Hargrave   5   5   5   2   3   20.00   4
5   2   Bobby Hamlett/Billy Carawile   4   4   4   5   4   21.00   5
6   3 -420   Philip Halsey/Daniel Bagby   6   6   6   6   6   30.00   6

Division: Optimist (30 boats) (top)

Pos Sail   Skipper/Crew      1         2         3         4      Total
 Points 
Pos
1   11567   Sam Stokes   2   2   1   1   6.00   1
2   11888   Kav Stokes   10   3   2   4   19.00   2
3   14423   John Andril   15   1   4   3   23.00   3
4   10798   Ian Stokes   1   9   6   10   26.00   4
5   11564   Gordon Wolcott   5   11   8   2   26.00   5
6   6849   Teddy Stokes   9   4   10   6   29.00   6
7   12318   Austin Flowe   3   16   9   7   35.00   7
8   10401   Bobby Lippincott   13   5   12   9   39.00   8
9   13344   Graham Landry   8   7   13   11   39.00   9
10   10788   Alex Jacob   14   13   5   8   40.00   10
11   11558   Wick Dudley   16   19   3   5   43.00   11
12   10641   Nicole Hause   4   14   15   12   45.00   12
13   10323   Justin Bell   6   12   14   14   46.00   13
14   14420   Katie Andril   22   8   7   13   50.00   14
15   12922   Madeline Alderman   19   6   11   16   52.00   15
16   11842   Taylor Penwell   12   15   17   15   59.00   16
17   7358   Anderson Granger   7   23   16   19   65.00   17
18   12548   Alex Brylske   11   22   18   17   68.00   18
19   4992   Austin Powers   18   10   21   23   72.00   19
20   4989   Ben Buhl   17   20   20   18   75.00   20
21   11181   Anna Hagg   20   17   22   20   79.00   21
22   8527   Lane Stokes   24   21   19   21   85.00   22
23   6628   Melissa Flowe   26   18   27   24   95.00   23
24   1   William Wirt   27   24   23   22   96.00   24
25   6802   Sam Russell   28   27   24   25   104.00   25
26   4981   Quent Alcorn   21   25   31/DNF   31/DNS   108.00   26
27   13188   Nick Howe   25   26   26   31/DNF   108.00   27
28   8435   Natalie Wirt   31/DNF   28   25   31/DNS   115.00   28
29   4303   Christian Alcorn   23   31/DNF   31/DNF   31/DNS   116.00   29
30   8   Nick Howe   31/DNS   31/DNS   31/DNS   31/DNS   124.00   30

Subdivision: Blue (10 boats) (top)

Pos Sail   Skipper/Crew      1         2         3         4         5      Total
 Points 
Pos
1   11888   Kav Stokes   4   2   1   2     9.00   1
2   14423   John Andril   6   1   2   1     10.00   2
3   6849   Teddy Stokes   3   3   4   3     13.00   3
4   13344   Graham Landry   2   5   6   5     18.00   4
5   10788   Alex Jacob   5   6   3   4     18.00   5
6   7358   Anderson Granger   1   7   7   7     22.00   6
7   12922   Madeline Alderman   7   4   5   6     22.00   7
8   1   William Wirt   9   8   8   8     33.00   8
9   6802   Sam Russell   10   10   9   9     38.00   9
10   4981   Quent Alcorn   8   9   11/DNF   11/DNS     39.00   10

Subdivision: Red (12 boats) (top)

Pos Sail   Skipper/Crew      1         2         3         4         5      Total
 Points 
Pos
1   11567   Sam Stokes   1   1   1   1     4.00   1
2   11564   Gordon Wolcott   4   4   4   2     14.00   2
3   12318   Austin Flowe   2   8   5   4     19.00   3
4   10401   Bobby Lippincott   8   2   6   5     21.00   4
5   10641   Nicole Hause   3   6   8   6     23.00   5
6   11558   Wick Dudley   9   10   2   3     24.00   6
7   14420   Katie Andril   11   3   3   7     24.00   7
8   10323   Justin Bell   5   5   7   8     25.00   8
9   11842   Taylor Penwell   7   7   9   9     32.00   9
10   12548   Alex Brylske   6   12   10   10     38.00   10
11   11181   Anna Hagg   10   9   12   11     42.00   11
12   8527   Lane Stokes   12   11   11   12     46.00   12

Subdivision: White (7 boats) (top)

Pos Sail   Skipper/Crew      1         2         3         4         5      Total
 Points 
Pos
1   10798   Ian Stokes   1   1   1   1     4.00   1
2   4989   Ben Buhl   2   4   2   2     10.00   2
3   4992   Austin Powers   3   2   3   3     11.00   3
4   6628   Melissa Flowe   6   3   6   4     19.00   4
5   13188   Nick Howe   5   5   5   8/DNF     23.00   5
6   8435   Natalie Wirt   8/DNF   6   4   8/DNS     26.00   6
7   4303   Christian Alcorn   4   8/DNF   8/DNF   8/DNS     28.00   7

Division: Optimist - Green (12 boats) (top)

Pos Sail   Skipper/Crew      1         2         3         4      Total
 Points 
Pos
1   Q    Aidan Toms   4   1   2   2   9.00   1
2   6002   Christian Halsey   1   2   4   4   11.00   2
3   6012   Sellers Garrett   6   10   3   1   20.00   3
4   1341   Archer Ruffin   8   3   6   5   22.00   4
5   5   Ross Hamilton   7   4   9   7   27.00   5
6   2316   Erin Jacob/May Toms   3   6   11   8   28.00   6
7   10   Will Hamilton   9   13/DNS   1   6   29.00   7
8   7   Duncan Jones   2   9   5   13/DNS   29.00   8
9   4019   Carmen McNeil   13/DNS   5   8   3   29.00   9
10   3311   Graeme Alderman   5   7   10   9   31.00   10
11   SMSA 1   Conner Quinn   13/DNS   8   7   13/DNF   41.00   11
12   3   Erin Howe   13/DNS   13/DNS   13/DNS   13/DNS   52.00   12

Notes
- Scoring System is ISAF Low Point 2005-2008
- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Time limit penalty is: DNF

Information is provisional and subject to modification


Version 4.3.1.01: Regatta scoring by JavaScore, an Open Source project available at http://www.gromurph.org/javascore