Leukemia Cup 05
Series Standing - 2 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results saved: Thursday, July 14, 2005 8:51:13 AM EDT

( Entries=60) Classic - Fin Classic - Full Cruising PHRF A PHRF B PHRF C/D PHRF Non-Spin Cruising / Classic PHRF

Division: Classic - Fin (4 boats) (top)

Pos Sail   Boat   Skipper     Race 1     Total
 Points 
Pos
1   23451   Zephyr   Dennison, Joseph   1   1.00   1
2   30682   Nutcracker   Cole, Dick   2   2.00   2
3   56   Sunrise   Covington, James   3   3.00   3
4   a    Jade   Campbell, Barry   5/DNC   5.00   4

Division: Classic - Full (10 boats) (top)

Pos Sail   Boat   Skipper     Race 1     Total
 Points 
Pos
1   118   Eroica   Alderks, Randy   1   1.00   1
2   c    Joss   Golembicki, Bob   2   2.00   2
3   43449   Joie de Vie   Seltzer, Russ   3   3.00   3
4   116   Tempest II   Cook, Ray   4   4.00   4
5   b    Island Time   Greblunas, Joe   5   5.00   5
6   876   Desperado   Bauer, Ric   6   6.00   6
7   32   Plainsong   Bayliss, John   7   7.00   7
8   7   Empresa   Tompkins, Seldon   8   8.00   8
9T   24   Pelican Cay   Strickland, Willard   11/DNC   11.00T   9T
9T   51   North Star   Moody, Jon   11/DNC   11.00T   9T

Division: Cruising (26 boats) (top)

Pos Sail   Boat   Skipper     Race 1     Total
 Points 
Pos
1   275   Survivor   Stephens, Mike   1   1.00   1
2   g    Kyknos   Schott, Chris   2   2.00   2
3   427   Cross Winds   Cross, Paul   3   3.00   3
4   10   Free Wind   Fisher, Lee   4   4.00   4
5   52251   Obsession   Schott, Henry, Jr.   5   5.00   5
6   1177   Helios   Blanchard, Larry   6   6.00   6
7   93   Alcyone   Morrison, Jim   7   7.00   7
8   f    Carina   Grose, Mike   8   8.00   8
9   p    Doctor's Orders   Hawkins, Carl   9   9.00   9
10   3631   Dunvegan   McLeod, James   10   10.00   10
11   352   Osprey   Neal, Page   11   11.00   11
12   35   Galileo   Cassidy, Parker   12   12.00   12
13   o    Kidz-R-Gone   Blaine, Jerry   13   13.00   13
14   k    Royal Tease   Sabornie, Edward   14   14.00   14
15   d    Albion   McWilliams, Jim   15   15.00   15
16   l    Song of the Wind   Han, Jiho   16   16.00   16
17   72   See Nurse   Miller, Judith   17   17.00   17
18   z    No Fear       18   18.00   18
19   h    Laura Marie   Micklem, Cliff   19   19.00   19
20   q    Catspaw   Edmonds, Eileen   20   20.00   20
21   j    Puneet   Jeyasingh, Joshua   21   21.00   21
22T   e    Brigadoon   Powell, Chip   27/DNC   27.00T   22T
22T   i    Obsession   Meyer, Roy   27/DNC   27.00T   22T
22T   m    Tallulah   Ford, Peggysue   27/DNC   27.00T   22T
22T   n    Violin   McBeth, Elaine   27/DNC   27.00T   22T
22T   449   Sweetbay   Townsend, Jay   27/DNC   27.00T   22T

Division: PHRF A (6 boats) (top)

Pos Sail   Boat   Skipper     Race 1       Race 2     Total
 Points 
Pos
1   43851   Voodoo Chile   Lissenden, Leroi   2   2   4.00   1
2   41265   La Maga   Overton, Dabney   4   1   5.00   2
3   83314   Chilcoot   Alvis, Alex   3   4   7.00   3
4   498   Blade Runner   Davis, Brad   1   7/DNS   8.00   4
5   83438   Corryvreckan   Clark, David   5   3   8.00   5
6   169   Shamrock   Rock, Bob   6   5   11.00   6

Division: PHRF B (6 boats) (top)

Pos Sail   Boat   Skipper     Race 1       Race 2     Total
 Points 
Pos
1   25144   Insatiable   Karn, Mike   1   1   2.00   1
2   84357   Elancer   Hinckle, Dave   2   2   4.00   2
3   3194   Trilogy   Rennie, Wayland   4   3   7.00   3
4   93394   Bodacious   Broaddus, William   3   5   8.00   4
5   493   Oracle   Hazelhurst, David   5   4   9.00   5
6   93326   Dixie Rose   Snowa, Jim   6   7/DNS   13.00   6

Division: PHRF C/D (4 boats) (top)

Pos Sail   Boat   Skipper     Race 1       Race 2     Total
 Points 
Pos
1   544   The Red Dragon   Latell, Jerry   1   1   2.00   1
2   73361   Stardancer   Blais, John   3   2   5.00   2
3   40189   Schiehallion   Miller, Brad   2   3   5.00   3
4   307   Pleione   Wirt, Steve   4   4   8.00   4

Division: PHRF Non-Spin (4 boats) (top)

Pos Sail   Boat   Skipper     Race 1       Race 2     Total
 Points 
Pos
1   50   Jaguar   Butler, Mac   1   1   2.00   1
2   31334   Enterprise   Radcliffe, Stephen   3   2   5.00   2
3   93177   Temptress   DeJong, Robert   2   3   5.00   3
4   473   Miss Kate   Sakowski, Anthony, Jr.   5/DNF   5/DNS   10.00   4

Fleet: Cruising / Classic (40 boats) (top)

Pos Sail   Boat   Skipper     Race 1     Total
 Points 
Pos
1   23451   Zephyr   Dennison, Joseph   1   1.00   1
2   30682   Nutcracker   Cole, Dick   2   2.00   2
3   275   Survivor   Stephens, Mike   3   3.00   3
4   g    Kyknos   Schott, Chris   4   4.00   4
5   56   Sunrise   Covington, James   5   5.00   5
6   118   Eroica   Alderks, Randy   6   6.00   6
7   c    Joss   Golembicki, Bob   7   7.00   7
8   427   Cross Winds   Cross, Paul   8   8.00   8
9   43449   Joie de Vie   Seltzer, Russ   9   9.00   9
10   10   Free Wind   Fisher, Lee   10   10.00   10
11   116   Tempest II   Cook, Ray   11   11.00   11
12   b    Island Time   Greblunas, Joe   12   12.00   12
13   52251   Obsession   Schott, Henry, Jr.   13   13.00   13
14   876   Desperado   Bauer, Ric   14   14.00   14
15   1177   Helios   Blanchard, Larry   15   15.00   15
16   93   Alcyone   Morrison, Jim   16   16.00   16
17   f    Carina   Grose, Mike   17   17.00   17
18   p    Doctor's Orders   Hawkins, Carl   18   18.00   18
19   3631   Dunvegan   McLeod, James   19   19.00   19
20   32   Plainsong   Bayliss, John   20   20.00   20
21   352   Osprey   Neal, Page   21   21.00   21
22   35   Galileo   Cassidy, Parker   22   22.00   22
23   o    Kidz-R-Gone   Blaine, Jerry   23   23.00   23
24   7   Empresa   Tompkins, Seldon   24   24.00   24
25   k    Royal Tease   Sabornie, Edward   25   25.00   25
26   d    Albion   McWilliams, Jim   26   26.00   26
27   l    Song of the Wind   Han, Jiho   27   27.00   27
28   72   See Nurse   Miller, Judith   28   28.00   28
29   z    No Fear       29   29.00   29
30   h    Laura Marie   Micklem, Cliff   30   30.00   30
31   q    Catspaw   Edmonds, Eileen   31   31.00   31
32   j    Puneet   Jeyasingh, Joshua   32   32.00   32
33T   a    Jade   Campbell, Barry   41/DNC   41.00T   33T
33T   e    Brigadoon   Powell, Chip   41/DNC   41.00T   33T
33T   i    Obsession   Meyer, Roy   41/DNC   41.00T   33T
33T   m    Tallulah   Ford, Peggysue   41/DNC   41.00T   33T
33T   n    Violin   McBeth, Elaine   41/DNC   41.00T   33T
33T   24   Pelican Cay   Strickland, Willard   41/DNC   41.00T   33T
33T   51   North Star   Moody, Jon   41/DNC   41.00T   33T
33T   449   Sweetbay   Townsend, Jay   41/DNC   41.00T   33T

Fleet: PHRF (20 boats) (top)

Pos Sail   Boat   Skipper     Race 1       Race 2     Total
 Points 
Pos
1T   50   Jaguar   Butler, Mac       0.00T   1T
1T   169   Shamrock   Rock, Bob       0.00T   1T
1T   307   Pleione   Wirt, Steve       0.00T   1T
1T   473   Miss Kate   Sakowski, Anthony, Jr.       0.00T   1T
1T   493   Oracle   Hazelhurst, David       0.00T   1T
1T   498   Blade Runner   Davis, Brad       0.00T   1T
1T   544   The Red Dragon   Latell, Jerry       0.00T   1T
1T   3194   Trilogy   Rennie, Wayland       0.00T   1T
1T   25144   Insatiable   Karn, Mike       0.00T   1T
1T   31334   Enterprise   Radcliffe, Stephen       0.00T   1T
1T   40189   Schiehallion   Miller, Brad       0.00T   1T
1T   41265   La Maga   Overton, Dabney       0.00T   1T
1T   43851   Voodoo Chile   Lissenden, Leroi       0.00T   1T
1T   73361   Stardancer   Blais, John       0.00T   1T
1T   83314   Chilcoot   Alvis, Alex       0.00T   1T
1T   83438   Corryvreckan   Clark, David       0.00T   1T
1T   84357   Elancer   Hinckle, Dave       0.00T   1T
1T   93177   Temptress   DeJong, Robert       0.00T   1T
1T   93326   Dixie Rose   Snowa, Jim       0.00T   1T
1T   93394   Bodacious   Broaddus, William       0.00T   1T

Notes
- Scoring System is ISAF Low Point 2005-2008
- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Time limit penalty is: DNF

Information is provisional and subject to modification


Principal Race Officer: John Beery

Version 4.3.1.01: Regatta scoring by JavaScore, an Open Source project available at http://www.gromurph.org/javascore