August Junior Regatta
Series Standing - 5 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results saved: Sunday, August 14, 2005 4:50:20 PM EDT

( Entries=31) 420 Laser Radial Optimist Blue Red White Optimist - Green

Division: 420 (9 boats) (top)

Pos Sail   Skipper/Crew   Club      1         2         3         4      Total
 Points 
Pos
1   3443   Alex O'Toole/Sophie Massie   FBYC   1   1   1   1   4.00   1
2   14   Justin Guthrie/Sam Ridgely   ICYC   2   2   2   3   9.00   2
3   13   Nick Heller/Daniel Sweeney   ICYCC   3   7   3   2   15.00   3
4   2686   Frank Hargrove/Corina Radtke   FBYC   5   6   4   5   20.00   4
5   15   Tyler Grogan/Ian Patterson   ICYCC   4   5   9   4   22.00   5
6   16   Taylor Jones/Stewart Hall   ICYCC   7   4   5   8   24.00   6
7   11   Beatrice Bronner/Allison Sweeney   ICYCC   6   3   6   10/DNS   25.00   7
8   4   Oriana Hargrove/Sarah Hargrove   FBYC   8   9   7   6   30.00   8
9   12   Scott Heller/Lauren Sweeney   ICYCC   9   8   8   7   32.00   9

Division: Laser (5 boats) (top)

Pos Sail   Skipper/Crew   Club      1         2         3         4      Total
 Points 
Pos
1   152915   Michael Keane   ICYCC   1   1   4   1   7.00   1
2   182738   Sara Flowe   HYC   2   2   1   3   8.00   2
3   154384   Aubrey Pool   WYCC   3   3   2   2   10.00   3
4   152915 R   Annie MacKinnon   FBYC   4   4   3   4   15.00   4
5   138774   Tom Sakach   FBYC   6/DNF   6/DNF   5   5   22.00   5

Subdivision: Radial (2 boats) (top)

Pos Sail   Skipper/Crew   Club      1         2         3         4         5      Total
 Points 
Pos
1   182738   Sara Flowe   HYC   1   1   1   1     4.00   1
2   152915 R   Annie MacKinnon   FBYC   2   2   2   2     8.00   2

Division: Optimist (14 boats) (top)

Pos Sail   Skipper/Crew   Club      1         2         3         4         5      Total
 Points 
Pos
1   10798   Ian Stokes   NYCC   1   1   1   1   3   7.00   1
2   11888   Kav Stokes   NYCC   2   4   2   2   2   12.00   2
3   10788   Alex Jacob   FBYC   5   5   4   8   1   23.00   3
4   9411   Kyle Swenson   FBYC   3   3   7   4   6   23.00   4
5   4992   Austin Powers   FBYC   4   8   3   5   4   24.00   5
6   12922   Madeleine Alderman   FBYC   10   2   8   3   5   28.00   6
7   13892   Billy VanBuren   NYCC   6   6   6   7   9   34.00   7
8   1   William Wirt   FBYC   7   9   5   6   8   35.00   8
9   11142   Olivia Keane   ICYCC   9   10   10   10   10   49.00   9
10   479   Natalie Wirt   FBYC   8   7   9   13   13   50.00   10
11   14101   Tony Protogyrou   NYCC   13   15/DNF   12   9   7   56.00   11
12   9681   Mathew Keane   ICYCC   12   11   11   11   11   56.00   12
13   10579   Mason Leon   NYCC   11   12   13   12   12   60.00   13
14   7503   Alex Kady   NYCC   14   13   14   14   14   69.00   14

Subdivision: Blue (18 boats) (top)

Pos Sail   Skipper/Crew   Club      1         2         3         4         5      Total
 Points 
Pos
1   11888   Kav Stokes   NYCC   1   3   1   1   2   8.00   1
2   10788   Alex Jacob   FBYC   3   4   2   6   1   16.00   2
3   9411   Kyle Swenson   FBYC   2   2   5   3   4   16.00   3
4   12922   Madeleine Alderman   FBYC   7   1   6   2   3   19.00   4
5   1   William Wirt   FBYC   5   6   3   4   6   24.00   5
6   13892   Billy VanBuren   NYCC   4   5   4   5   7   25.00   6
7   11142   Olivia Keane   ICYCC   6   7   7   8   8   36.00   7
8   14101   Tony Protogyrou   NYCC   8   9/DNF   8   7   5   47.00   8

Subdivision: Red (13 boats) (top)

Pos Sail   Skipper/Crew   Club      1         2         3         4         5      Total
 Points 
Pos
1   10579   Mason Leon   NYCC   1   1   1   1   1   5.00   1

Subdivision: White (12 boats) (top)

Pos Sail   Skipper/Crew   Club      1         2         3         4         5      Total
 Points 
Pos
1   10798   Ian Stokes   NYCC   1   1   1   1   1   5.00   1
2   4992   Austin Powers   FBYC   2   3   2   2   2   11.00   2
3   479   Natalie Wirt   FBYC   3   2   3   4   4   16.00   3
4   9681   Mathew Keane   ICYCC   4   4   4   3   3   18.00   4
5   7503   Alex Kady   NYCC   5   5   5   5   5   25.00   5

Division: Optimist - Green (3 boats) (top)

Pos Sail   Skipper/Crew   Club      1         2         3         4         5      Total
 Points 
Pos
1   12922   Graeme Alderman   FBYC   1   1   1   1   2   6.00   1
2   7437   Mathew Leon   NYCC   2   2   2   2   1   9.00   2
3   7400   James Winnefield   NYCC   3   3   3   3   3   15.00   3

Notes
- Scoring System is ISAF Low Point 2005-2008
- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Time limit penalty is: DNF

Information is provisional and subject to modification


Principal Race Officer: Mike Toms

Version 4.3.1.01: Regatta scoring by JavaScore, an Open Source project available at http://www.gromurph.org/javascore